Studenckie życie może nie jest kosztowne, ale wymaga funduszy na utrzymanie się w okresie studiów. Szczególnie dotyczy to studentów, którzy rozpoczęli naukę poza miejscem zamieszkania i muszą opłacać swoje studenckie lokum. Pieniądze z kredytu studenckiego pozwalają także osobom, którym nie udało się rozpocząć pracy lub są studentami dziennymi i mają ograniczone możliwości wykonywania pracy zarobkowej.
Jest to też szansa dla osób, które chcą kształcić się na wymarzonym kierunku ale sytuacja finansowa ich rodziców nie pozwala na opłacanie im nauki w innym mieście. Kredyt studencki jest też wprowadzeniem młodego człowieka w dojrzałość i umiejętność dysponowania finansami. Musi on tak pokierować swoimi wydatkami aby opłacić czynsz i zapewnić sobie podstawowe potrzeby. Kredyt studencki może być kredytem przydzielanym przez bank lub może to być kredyt pozabankowy.
Wchodząc w dorosłość, czyli studenckie gospodarzenie finansami
Kredyt studencki należy zazwyczaj spłacić dwa lata po ukończeniu studiów. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj w tym okresie udaje się znaleźć pracę i ma się możliwość spłaty zadłużenia. Okres dwóch lat to sporo czasu by zyskać stabilizację i niezależność finansową. Dzięki kredytowi studenckiemu mona spełnić swoje marzenia, wykształcić się, nawet i dokształcić i stać się atrakcyjnym na rynku pracy. Dlatego jest to popularna forma pomocy finansowej dla osób w trudnej sytuacji materialnej, która nie przekreśla ich szans na zdobycie wyższego wykształcenia.